DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

“Rogun” hidroelektrik santralinin ana barajındaki inşaat işlerinin ilerlemesiyle tanışma

“Rogun” hidroelektrik santralinin ana barajındaki inşaat işlerinin ilerlemesiyle tanışma
REKLAM ALANI
12.08.2023
A+
A-

 

 

“Rogun” hidroelektrik santralinin ana barajındaki inşaat işlerinin ilerlemesiyle tanışma

2023 , Rogun şehri

9 Ağustos’ta, ulusal barış ve birliğin kurucusu – ulusun lideri, Tacikistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Emomali Rahmon da ana barajın çekirdek kısmındaki inşaat işlerinin ilerlemesinden haberdar oldu. “Rogun” hidroelektrik santrali.

 

 

 

Barajın çekirdeği, santralin önemli yapılarından biri olup, yerli ve yabancı uzmanlar, yüksek kalitede ve uluslararası standartlarda plana dayalı olarak inşaat ve montaj işlerini yürütmektedir.

Santralin bu bölümünde çekirdek temelinin inşası için beton doldurma ve kırma işleri, galerilerin donatı ve beton serim işleri son aşamaya geldi.

“Rogun” hidroelektrik santralinin ana barajının çekirdeğinin temelindeki beton işlerinin proje hacmi 268,4 bin metreküp olup, bugüne kadar toplam 240 bin metreküp dolgu ve kırma beton atılmıştır. planın yüzde 90’ına eşit işlerin performansı. Kırma betondan yapılan ana temelin uzunluğu 172 metre, genişliği 133 metre, yüksekliği 23 metredir.

Proje bazında barajın çekirdek alanında dağların sağ ve sol kıyılarının temizliği, güçlendirilmesi ve emniyete alınması çalışmaları gerçekleştirilmiş olup, uzmanlar tarafından 2,7 milyon metreküpü aşkın miktarda hafriyat çalışması yapılmıştır.

Barajın çekirdek temeline betonlama çalışmalarının güçlendirilmesi için uzman ve işçiler tarafından 2.615 adet kuyu açılarak betonlama yapılmıştır. Genel olarak projeye göre bu alanda 3014 adet kuyu oluşturulacaktır. Şu anda bu alanda çalışmaların yüzde 87’si tamamlandı.

Barajın çekirdeğinin temelinde projesine göre 350 metre uzunluğunda sementasyon, gözetleme, drenaj ve ulaşım galerileri var, 300 metrede çalışmalar tamamlandı.

 

 

 

 

Ayrıca projeye göre baraj çekirdeği temelinin üst kısmında 1,2 metre genişliğinde asfalt çevreyi kirletmeyi önleyici malzeme yapılması planlanmış olup, bu doğrultuda çalışmalar devam etmektedir. Asfalt kirlilik önleyici malzemenin serilmesi, tesviye edilmesi, sıkıştırılması, 969. seviyeden itibaren santralin merkez laboratuvarının kontrolünde uzmanlar tarafından başlatıldı ve şu anda 974 seviyesinde çalışmalar devam ediyor.

Çekirdeğin genişliği 1300 seviyesinde 20 metreye, 961 seviyesinde ise 172 metreye eşittir. Ana barajın çekirdeğinde kullanılan malzeme, projeye göre 7.42 milyon metreküp olan kırma alüminadır.

“Vibuild”, JSC “Tojikgidroelektromontazh” ve “Trevy” uzmanları ve çalışanları, “Gruner” projesine göre bu tesisteki inşaat ve montaj işlerini yürütüyor.

Barajın üst kısmındaki malzemelerin döşenmesi deniz seviyesinden 1140 metre yüksekliğe ulaştı. İşçiler ve uzmanlar, baraj malzemesini katman katman taşımak ve döşemek için modern kamyonlar ve ekipmanlar, buldozerler, ekskavatörler ve diğer gerekli mekanizmaları kullanıyor.

Baraj için planlanan toplam 80 milyon metreküp taş ve çakıl hacminin yüzde 23’ü olmak üzere 19 milyon metreküpü alt ve üst katmanlarda biriktirildi.

 

 

 

Özellikle toprak işleri 5,5 milyon metreküp, taş ve çakıl döşeme 16,2 milyon metreküp, taş döşeme 2,4 milyon metreküp, filtre döşeme 211,2 bin metreküptür. Şu anda, rezervuar su seviyesi deniz seviyesinden 1070 metredir.

Rezervuar tamamen dolduktan sonra su deposunun üst seviyesi deniz seviyesinden 1 bin 290 metre yükseklikte olacak ve rezervuarın alanı 170 kilometre kareye ulaşacak.

Tacikistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Saygıdeğer Emomali Rahmon, “Rogun” hidroelektrik santralinin kalıcı su alıcılarının 1152 metre seviyesinden eğim alanındaki patlatma ve toprak işleri ve beton çözeltilerin püskürtülmesi projesi hakkında bilgi aldı. 1565 metreye kadar.

Kalıcı su alma mevzilerinin eğimini güçlendirmek amacıyla plana göre “A”, “B”, “C” ve “D” olmak üzere dört yerde inşaat ve ankraj çalışmaları devam ediyor.

1504 kotundan 1300 metreye kadar olan “A” alanında patlatma ve hafriyat işleri ve beton harcı püskürtme işleri tamamlanmış olup, ankraj montajı %65’tir.

1.300 ile 1.152 metre arasındaki “B” bölgesinde patlatma ve toprak işlerinin %83,5’i, ankraj montajının %36’sı ve beton püskürtmenin %41,6’sı tamamlandı.

Proje bazında patlatma ve toprak işleri tamamen tamamlanmış, %53,8 ankraj (AJG) montajı, %51,4 basınçlı ankraj (PNA) montajı, 1400 ile 1150 kotundan “C” bölgesinde beton çözeltilerinin püskürtülmesi yapılmıştır. metrelerin %92,5’i tamamlanmış olup, iş planına göre beton işleri hızla devam etmektedir.

“D” alanında ise %90,3 oranında patlatma ve hafriyat işleri, %21,2 oranında beton harcı püskürtme ve proje gerekliliklerine göre yüksek kalitede “AJG” ankraj montajı yapılmaktadır.

1152 kotundan 1565 metreye kadar “Rogun” hidroelektrik santralinin kalıcı su alıcılarının yamaçlarında inşaat ve montaj işleri, müşterinin planına göre yerli ve yabancı uzmanların katılımıyla sürekli kontrol esasına göre ilerliyor. .

 

 

Sayın Devlet Başkanı Emomali Rahmon, “Rogun” hidroelektrik santralinin tamamlanan inşaat işlerinin ilerleyişi ve “Rogun” hidroelektrik santralinin kalıcı su girişlerinin eğimi projesi hakkında bilgi sahibi olurken, yetkililere yüksek kalite için özel talimat ve talimatlar verdi. belirlenen gerekliliklere uygun olarak hedeflerin uygulanması.

Facebookheyecan

kaynak:http://www.president.tj/node/31194?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

 

 

REKLAM ALANI