DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

“Rogun” hidroelektrik santralinin inşaatçıları ile toplantıda konuşma

“Rogun” hidroelektrik santralinin inşaatçıları ile toplantıda konuşma
REKLAM ALANI
13.08.2023
A+
A-

 

 

“Rogun” hidroelektrik santralinin inşaatçıları ile toplantıda konuşma

2023 , Rogun şehri

“Rogun” hidroelektrik santralinin sevgili inşaatçıları!
Bugüne saygı gösterin!

 

 

“Rogun” hidroelektrik santralinin inşaatının ilerleyişi ve sizlerle buluşmamız ile son tanışmamızın üzerinden bir yıl geçti.

Çalışma ziyaretimiz sırasında durumu bir kez daha yakından tanıdık ve yüzyılın önemli yapılarını yapan sizlerin emeği sayesinde şantiyelerin çoğunda çalışmaların çok ilerlediğini gördük.

Bu nedenle Tacikistan’ın bugünü ve yarınının kalkınması ve aziz ülkemizin enerji bağımsızlığına kavuşması adına gece gündüz çalıştığınız için hepinize şükranlarımı sunuyorum.

Ayrıca bizimle birlikte çalışan yabancı meslektaşlarımıza – şirketlere şükranlarımı sunuyorum.

Yeni inşa edilen su deposunun alçak basıncıyla çalışan santralin ilk iki ünitesinin işletmeye başladığı tarihten bugüne kadar 6,4 milyar kilovatsaatten fazla elektrik üretildiğini belirtmekte fayda var. 1,5 milyardan fazla somoni miktarı ve ülkenin birleşik enerji sistemi aktarıldı.

Bu bağlamda, ülke ekonomisinin düzenli ve istikrarlı gelişiminin sağlanması, üretim sanayilerinin ve ülke nüfusunun sürekli artan elektrik talebinin karşılanabilmesi için elektrik üretiminin artırılması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isterim. birincil ve hatta hayati ihtiyaçlardan biri. .

Ulusal ekonomimiz yılda en az %7 düzeyinde gelişmekte ve bu da yıllık elektrik talebinin yüzde iki ila iki buçuk oranında artmasına neden olmaktadır.

Bu açıdan bakıldığında, ülkemizin enerji kaynaklarının verimli kullanılması konusuna öncelikli ve sürekli önem vermemiz gerekmektedir.

Bu nedenle “Rogun” santralini yüzyılın binası ilan ettik.

Bu büyük enerji santralinin inşasıyla, sadece halkın elektrik eksikliği sorununu çözmekle kalmıyor, aynı zamanda sanayi işletmelerinin, tarım çiftliklerinin, yeni işlerin yaratılması ve başta eğitim ve sağlık olmak üzere sosyal sektörlerin durumunun iyileştirilmesi İstikrarlı bir temel sağlıyoruz.

Bu nedenle, Rogun santralinin inşasına hız verilmesinin, baraj seviyesinin yükseltilmesi aşamalarının tamamlanmasının ve sonraki ünitelerin belirlenen süreler içinde ve mevzuata uygun olarak devreye alınmasının çok önemli ve gerekli olduğunu bir kez daha vurguluyorum. uluslararası standartlarda.

Bugüne saygı gösterin!

“Rogun” hidroelektrik santralinin 2008-2022 döneminde, yani yeniden yapılanma ve inşaat işlerinin başlangıcından bu yana yeniden inşası, inşası ve montajı için devlet bütçesinden 35 milyardan fazla somoni tahsis edildi.

Sadece 2022 yılında devlet bütçesi pahasına santralin inşasına devam edilmesi için 2,6 milyar somoni planlanmış ancak ülke hükümeti iç kaynaklardan ek fon çekmek için gerekli önlemleri almış ve bunun için 4 milyar somoni yönlendirmiştir. amaç.

Bu yılın başından bu yana inşaat ve montaj işleri, projelendirme, araştırma ve arama çalışmaları, teçhizat, mal ve inşaat malzeme ve hizmetleri alımları için bütçeden 2,6 milyar somoni, “Rogun” santralinin ürettiği elektriğe toplamda 3 milyardan fazla somoni tahsis edildi.

Yani yıllık plan 2,5 milyar somoni idi ama şu ana kadar 3 milyar somoniden fazla finansman sağlandı.

Geçen yılın aynı dönemine göre 3 bin 600 kişi artan santralin tesislerinde bugün 14 bin 164 işçi ile mühendislik ve teknik personel çalışıyor.

Ancak söz konusu sayı, inşaat çalışmalarının sorunsuz ve hızlı bir şekilde devam etmesi için halen yeterli olmayıp, bu yönde ilave tedbirlerin alınması gerekmektedir.

İnşaatta kullanılan makine ve mekanizma sayısı, güçlü modern makine ve mekanizmaların alınması nedeniyle her yıl artmış ve şu anda 3443’e ulaşmıştır.

 

 

Santralin inşaat işlerinin birbiriyle doğrudan ilişkili olan ayrı parsellere ayrıldığını ve birindeki gecikmenin diğer alanlarda gecikmelere neden olacağını söylemek gerekir.

Bu nedenle, müşteri – Anonim Şirket “Rogun Hidroelektrik Santrali”, müşterinin temsilcisi – Fransa’nın “Tractebel” ve İtalya’nın “Elektroconsult” Konsorsiyumu ile birlikte ilgili tesislerdeki iş akışını koordine etmesi gerekmektedir.

Santralin en önemli yapılarından biri olan barajın yapımında, memba ve mansapta planlanan 80 milyon metreküpten 19 milyon metreküp taş ve çakıl yani %24’ü dökülerek betonlanmıştır. ana barajın parçaları.

Projeye göre sadece barajın çekirdek alanında dağların sağ ve sol kıyılarının temizliği, güçlendirilmesi ve emniyete alınması çalışmaları yapılmış olup, 2,7 milyon metreküpün üzerinde toprak işleri tamamlanmıştır. .

Ayrıca bugüne kadar planlanan 268 bin metreküplük dolgu ve dolgu betonunun 240 bin metreküpü yani yüzde 90’ı baraj çekirdeğinin temeline döküldü.

Aynı zamanda 2615 kuyu veya planlanan 3014 kuyunun %87’si betonlama çalışmalarının güçlendirilmesi için baraj göbeğinin temelinde açılmış ve betonlanmıştır.

Ancak tesisin güvenliğini sağlamak amacıyla barajın nüvesinin yükseltilmesi için “Vibuild” Firmasının baraj göbeği temelinin beton dökümü ve betonlanması işini bir an önce tamamlaması gerekmektedir. uygun hava şartlarını kullanarak belirtilen süre içerisinde 1110 metreye kadar

Ayrıca “Vibuild” firmasının 24 saatlik programa göre çalışma düzenlemesi, kullanılan makine ve mekanizma sayısını artırması ve günde en az 70-80 bin metreküp malzeme sermesi gerekiyor.

Gerekli miktarda baraj malzemesinin zamanında biriktirilebilmesi için pratik önlemler alınmalı, bu doğrultuda taşıma hattının tam kapasite ile yüklenmesi ve yük yollarının kullanımının etkin bir şekilde düzenlenmesi sağlanmalıdır.

4.kat inşaat tünelinin belirtilen sürede devreye alınması çok önemlidir çünkü taşkın mevsiminde su seviyesi 1100 metre noktasına geldiğinde tesisin güvenliğinin sağlanması için kullanılması zorunludur.

Bu bağlamda, LOT 3’ün yüklenicisi olan “Tojikgidroelektromontazh” şirketi tarafından acil önlemler alınması gerekmektedir.

Ayrıca “Tojikgidroelektromontazh” Şirketi, 23, 39 numaralı nakliye tünelleri ve drenaj tünellerinin çıkış kısmındaki çalışmaları belirtilen süre içinde tamamlamalıdır.

LOT 4 ile ilgili, ana su alma alanlarında toprak kaldırma ve güçlendirme, beton harcı püskürtme ve bu doğrultuda faaliyet gösteren firmalar tarafından özel ankrajların döşenmesi, dikey sularda tünel açma ve güçlendirme işleri dahil olmak üzere işler Norak şehrinin Deneysel Mekanik Tesisi’nin tedarik tünelleri genişletilmelidir.

Sevgili inşaatçılar!

Uluslararası düzeyde, bir yeraltı tesisleri kompleksi ve dünyanın en yüksek hidrolik barajından oluşan “Rogun” tesisinde teknik ve teknolojik kontrolün organize edilmesi ve sağlanması gerekli ve zorunludur.

Bu amaçla 51 şantiyede 3365 adet test ve ölçüm cihazı montajı ve montajı yapılmıştır.

“Rogun” asırlardır Tacikistan ve bölge halkı için inşa edildiğinden, en önemlisi inşaat ve montaj işlerinin yüksek kalitesine öncelik verilmesi gerektiğini bir kez daha önemle hatırlatıyor ve vurguluyorum.

Santral tesislerinde kullanım için uluslararası standartları karşılayan yüksek kaliteli modern malzeme ve ekipmanların kullanılması gerekli ve zorunludur.

Bu amaçla Merkez İnşaat Deney İstasyonu’nun imkanları, donanımı ve özgün araçları etkin bir şekilde kullanılmalıdır.

 

 

Ayrıca, olumlu hava kullanılarak Tacik halkının kaderine uygun tesislerin inşasının tüm alanlarında çalışmaların hızlandırılması gerektiğinin altını çizmek isterim.

Sevgili yurttaşlar!

Son on bir yılda, “Rogun” hidroelektrik santralinin sular altında kalan bölgesinden nüfusu yeniden yerleştirmek için 3211 aileye evlerinin yakınında arsalar sağlandı ve yaklaşık 15.000 kişi yeniden yerleştirildi ve şimdi yeni kalıcı yerlerde yaşıyor evler.

Sular altında kalan bölgedeki diğer köylerin yeniden yerleştirilmesi planı, rezervuarı doldurma planına göre devam etmektedir.

Yeni yerleşim alanlarında elverişli koşulların oluşturulması için gerekli altyapı tesisleri ve öncelikle okullar, sağlık merkezleri, içme suyu hatları, elektrik ve yollar yapılmıştır.

Özellikle 2011-2022 yılları arasında ve bu yılın altı ayında, göçmenlerin yeni yerleşim yerlerinde 119 altyapı tesisi inşa edildi – 7000’den fazla koltuklu 9 okul, 200 yataklı 8 tıp merkezi, 45 kilometre içme suyu hattı, 103 kilometre elektrik iletim hattı, 124 kilometre yol ve patika, kültür ve eğlence parkı, 5000 kişilik stadyum ve diğer tesisler yapılarak toplam 450 milyon somoni bedelle hizmete açıldı.

Bu dönemde “Rogun” santralinin su basan alanının hazırlanması için toplam 784 milyon somoni tahsis edildi.

Nüfusun sular altında kalan bölgeden taşınmasına yönelik faaliyet planına uygun olarak yürütülen faaliyetler sonucunda bugün Nurabad ilçe merkezi tam anlamıyla modern bir şehre dönüşmüştür.

İnşaat çalışmalarının bir sonraki aşamasının uygulanmasına bağlı olarak, özellikle barajın deniz seviyesinden 1185 metre yüksekliğe yükseltilmesi ve santral rezervuarının doldurulması aşaması, 2021-Yılları nüfus yeniden yerleşim planı 2025 sorunsuz uygulanıyor.

Ayrıca bir önceki toplantıda verilen talimata göre Rogun-Obigarm-Nurabad yol yapım projesi çerçevesinde Rogun’dan Obigarm’a kadar uluslararası gereklilik ve standartlara uygun 11 kilometrelik otoyol yapım çalışmaları hızla ilerliyor. .

Bugüne saygı gösterin!

Rogun santralinin stratejik önemini göz önünde bulundurarak ve mevcut dünya durumunun ülke ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisine rağmen, ülke Hükümeti son üç yılda tesisin inşaatına devam edilmesi için gerekli önlemleri almış ve çalışmaları hızlandırmak için daha fazla fon sağlıyor.

Devlet bütçesinden finansmana ek olarak, ek fonları çekmek için şu anda uluslararası finans kuruluşları ve diğer kalkınma ortaklarıyla somut pratik önlemler alıyoruz.

2020’den başlayarak, santralin inşaatını tamamlamak için finansman çekmek amacıyla Dünya Bankası ve diğer kalkınma ortaklarıyla işbirliği kurulmuştur.

Yani “Rogun” tesisinin finansmanı için uluslararası finans kuruluşlarıyla görüşmeler sürüyor.

Bu bağlamda, Maliye Bakanlığı’nın, enerji tesislerinin inşasına yönelik projelerin uygulanması için Grup ile birlikte ilgili bakanlık ve dairelerin finansal kuruluşlar ve finansman bankaları ile işbirliğini güçlendirmesi ve beklenen performansı sağlayacak önlemleri alması gerekmektedir. mümkün olan en kısa sürede fonlar.

 

 

Sevgili inşaatçılar!

Bugüne saygı gösterin!

Santralin yapım işlerinin tamamlanarak sonraki ünitelerin onaylanan süreler içerisinde işletmeye alınması için;

1. Öncelikle “Rogun Hidroelektrik Santrali” Anonim Şirketi Denetim Kurulu, santralin bir sonraki kapasitelerini belirtilen süre içinde devreye almak için gerekli tedbirleri almalıdır.

2. “Rogun” hidroelektrik santralinin kapasitelerinin inşası ve kullanımı için Cumhuriyet genel merkezi, işlerin zorunlu olarak programa göre gerekli düzeyde yürütülmesini sağlamalı ve koordinasyon konusunu sıkı kontrol altına almalıdır.

3. Barajın 1110 metreye yükseltilmesi ve 4. katmanı belirtilen süre sınırları içinde kullanıma sokun.

4. “Rogun Hidroelektrik Santrali” Anonim Şirketinin Denetim Kurulu, Maliye Bakanlığı ve ülkenin diğer ilgili bakanlıkları ve kurumları, onaylanan iş programının mali desteği için gerekli önlemleri uygulamalıdır.

5. Maliye Bakanlığı, tüm kaynak ve imkanları kullanarak, tamamlanan işlerin bedelinin zamanında ödenmesi ve inşaat malzemeleri, teçhizatı ve yakıt alımı için zamanında önlemler almalıdır.

6. Müşteri temsilcisi, inşaat işlerinin kalite kontrolünü güçlendirmeli ve önerilen projeleri zamanında değerlendirmek için önlemler almalıdır.

 

 

 

 

 

 

7. Santralin proje uygulama ekibi, “Rogun” enerji santralinin inşası için uluslararası yarışmalar düzenleme konusunda Komisyon, ilgili bakanlıklar ve kurumlar, danışmanlık şirketleri, uzman grupları, Dünya Bankası ve diğer kalkınma ortakları ile çalışmayı koordine edecek. gerekli önlemleri almak.

8. Enerji tesislerinin inşasına yönelik projelerin uygulanması için Maliye Bakanlığı ve Grup, diğer ilgili bakanlıklar ve kuruluşlarla birlikte, uluslararası mali kuruluşlar ve diğer finansman ortakları ile işbirliğini genişletmeli ve projenin zamanında finanse edilmesi için önlemler almalıdır. “Rogun” inşaat işleri.

9. Devlet kurumu “Rogun hidroelektrik santralinin sular altında kalan alanının yönetimi” Çalışma, Göç ve İstihdam Bakanlığı, göçmen gönderen ve alan il ve ilçelerin devlet makamlarının yürütme organları ile birlikte, Nüfusun sular altında kalan alandan gerekli düzeyde taşınmasını sağlamak.

Bu süreçte yerinden edilmiş kişilere istihdam sağlanması, meslek edindirme kursları düzenlenmesi, yerinden edilmiş ailelere ve çiftliklerin kurulması için çiftliklere arsa tahsis edilmesi gerekmektedir.

10. İletişim hizmeti, “Tojiktelecom” ve diğer ilgili kuruluşlarla birlikte, özel ışık ve fiber iletişim hattının sular altında kalan alandan belirtilen süre içinde taşınmasını sağlayacaktır.

 

 

 

11. Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Yatırım ve Devlet Mülk Yönetimi Komitesi ve Yol Yenileme Projelerini Uygulama Merkezi, “Rogun-Obigarm-Nurobod Otoyolu Vakfı” projesinin zamanında ve yüksek kalitede tamamlanmasını sağlamalıdır. rezervuarın su seviyesindeki artış. .

12. Sanayi ve madencilik sektöründeki Devlet Güvenlik Kontrol Servisi, tesislerde kazaları önlemek ve santral inşaatı işçilerinin güvenliğini sağlamak için ek önlemler almalı ve bu alandaki kontrolü güçlendirmelidir.

 

 

 

13. Enerji ve su kaynakları, sanayi ve yeni teknolojiler bakanlıklarının, bölge, il ve ilçelerin devlet gücünün yürütme organlarının ve ülke nüfusunun ekonomik amaçlar için işletmelerde enerji tasarruflu ekipman ve teknolojileri kullanması zorunludur. ve özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde elektriğin verimli kullanılması için kurum ve kuruluşlar ile konutlarda ek önlemler alınmaktadır.

14. Kültür Bakanlığı, televizyon ve radyo komiteleri, kadınlar ve aile, gençlik ve sporla çalışma, Tacikistan Halkın Demokratik Partisi, Yazarlar Birliği ve diğer yaratıcı birlikler toplantıların, kültürel ve eğlence etkinlikleri, “Rogun” enerji santrali çalışanlarının ve uzmanlarının faaliyetlerinin yansıması ve yüzyılın bu büyük binasının kurucularının faaliyetleri üzerine edebi eserlerin yaratılmasını genişletmek.

 

 

 

 

15. “Rogun” Hidroelektrik Santrali Anonim Şirketinin liderleri ve Rogun şehrinin devlet otoritesinin yürütme organları, inşaat malzemeleri stoğu ve inşaat malzemelerinin hazırlanması da dahil olmak üzere kışa hazırlanmak için zamanında önlemler almalıdır. sonbahar ve kış mevsimi için sosyal kurumlar ve nüfus.

Sevgili “Rogun” elektrik santralinin inşaatçıları!

Geçen yılki iş akışınızı ve günlük faaliyetlerinizin sonuçlarını detaylı bir şekilde tanıdıktan sonra, “Rogun” kurucuları olan sizlerin cesaret, azim ve kararlılıkla çalıştığınızı memnuniyetle ifade etmek isterim. Bu savaş alanında ve ulusal onursuzluk arenasında yüksek bir vatanseverlik duygusu. .

Hepinize hitap ederek, daha ileri hedefleri hayata geçirmek için her birimizin bugünden daha fazla sorumluluğa sahip olması, mevcut koşulları ve fırsatları etkin bir şekilde kullanması ve Tacik halkının bu kader tesisindeki çalışmaları yürütmesi gerektiğini hatırlatmak isterim. Tam bir enerji bağımsızlığı elde etmenin bir yolu, ülkeyi yakınlaştıralım.

Eminim ki yakın gelecekte siz ve ben sevgili ülkemizi daha da müreffeh ve müreffeh hale getireceğiz ve her birinizin vatansever çabaları Tacikistan’ın yeni devletinin tarih kitabına altın harflerle yazılacaktır.

Hepinize sağlık ve başarı diliyorum!

Facebookheyecan

kaynak:http://www.president.tj/node/31229?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

 

 

REKLAM ALANI