DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bakan Jeyhun Bayramov’un Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

Bakan Jeyhun Bayramov’un Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması
REKLAM ALANI
08.09.2023
A+
A-

 

 

 

No:466/23, Bakan Jeyhun Bayramov’un Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

 

 

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Hırvatistan Cumhuriyeti’ne yaptığı resmi ziyaret kapsamında 6 Eylül’de Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman ile bir araya geldi.

 

 

 

Bakan Jeyhun Bayramov ile Bakan Gordan Grlich Radman arasında baş başa görüşmenin ardından her iki taraftan heyetlerin katılımıyla kapsamlı bir toplantı gerçekleştirildi.

 

 

 

Toplantıda, bugün stratejik ortaklık düzeyine yükselen Azerbaycan-Hırvatistan ilişkilerinin gelişmesinden, üst düzey karşılıklı ziyaretlerin, ikili görüşmelerin, siyasi diyalog mekanizması da dahil olmak üzere sürekli siyasi diyaloğun önemli rolünden memnuniyet dile getirildi. Stratejik ortaklığın derinleştirilmesinde uluslararası kuruluşlar çerçevesinde istişareler ve yakın temaslar vurgulandı.

 

 

 

 

Taraflar, Azerbaycan ile Hırvatistan arasında ikili ve uluslararası işbirliğinin gündeminde yer alan bir dizi konunun yanı sıra ekonomik, enerji, tarım, insani yardım, turizm, mayın temizleme faaliyetleri ve diğer alanlarda ilişkilerin daha da geliştirilmesinin önemi hakkında görüş alışverişinde bulundu. işbirliği alanlarının çeşitlendirilmesi Orta Koridor – Trans-Hazar Uluslararası Taşımacılık Rotası’nın öneminin arttığı bir dönemde, Hırvat transit operatörleri ve lojistik şirketlerinin Orta Koridor’dan yararlanması için birçok uygun fırsatın bulunduğu vurgulandı.

 

Bakanlar toplantı çerçevesinde bölgesel konulara ilişkin görüş alışverişinde bulundu. Bakan Ceyhun Bayramov, Azerbaycan-Ermenistan barış süreci ve mayın tehdidi de dahil olmak üzere çatışma sonrası dönemde bölgedeki durum ve gerçekler hakkında karşı tarafa bilgi verdi. Ülkemizin girişimlerine rağmen Ermenistan, ilişkilerin normalleşmesi yönünde gerçek adımlar atmak için gerekli siyasi iradeyi gösterememiş, çelişkili yaklaşımını sürdürmüş, anlaşma ve taahhütlerin uygulanmasından sürekli kaçınmış, siyasi ve askeri provokasyonlara başvurmuş, diplomatik yollara başvurmamıştır. Ancak silahlı kuvvetlerini topraklarımızdan tamamen çektiği, bu sayede yükümlülüklerini ağır şekilde ihlal ettiği ve bölgeye tehdit oluşturduğu belirtildi.

 

 

 

Laçin-Hankendi yolu etrafında yayılan iddiaların hiçbir dayanağının bulunmadığına dikkat çekildi. Azerbaycan’ın bölgeye mal taşınmasına ilişkin önerilerinin reddedilmesinin ve yolların paralel kullanılmasının “insani durum” iddialarının siyasi manipülasyon olduğunu kanıtladığına dikkat çekildi.

 

 

 

Toplantının ardından Dışişleri Bakanları, ADA Üniversitesi ile Hırvatistan Cumhuriyeti Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi arasında bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

 

Daha sonra taraflar toplantı sonuçlarına ilişkin basına açıklamalarda bulundu.

 

 

 

 

 

 

Paylaş
BÜTÜN HABERLER

 

kaynak:https://mfa.gov.az/az/news/no46623

 

 

REKLAM ALANI