DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Tacikistan Cumhuriyeti, Türkmenistan ve Özbekistan Cumhuriyeti devlet başkanları toplantısına katılım

Tacikistan Cumhuriyeti, Türkmenistan ve Özbekistan Cumhuriyeti devlet başkanları toplantısına katılım
REKLAM ALANI
05.08.2023
A+
A-

 

 

 

 

Tacikistan Cumhuriyeti, Türkmenistan ve Özbekistan Cumhuriyeti devlet başkanları toplantısına katılım

.2023 , Türkmenistan

 

 

 

Ulusal barış ve birliğin kurucusu – ulusun lideri, Tacikistan Cumhurbaşkanı Sayın Emomali Rahmon, 4 Ağustos’ta Tacikistan Cumhuriyeti, Türkmenistan ve Özbekistan Cumhuriyeti devlet başkanları toplantısına katıldı. , 2023 Aşkabat şehrinde.

 

 

 

 

Devlet başkanları Sayın Emomali Rahmon, Serdar Berdimuhamedov ve Shavkat Mirziyoyev, siyasi, ekonomik ve ticari alanlarda, enerji, su ekolojisi, ulaşım ve diğer karşılıklı çıkar alanlarında işbirliğinin daha da güçlendirilmesine ilişkin konuları görüştüler.

 

 

 

 

Ulusun lideri konuşmasında, Türkmenistan ve Özbekistan ile dostane ilişkilerin istikrarlı gelişimini ve yararlı işbirliğini Tacikistan’ın dış politikasının önceliği olarak vurguladı. Bu bağlamda, devletlerarası ilişkilerin daha kapsamlı genişletilmesinin üç ülke halkının temel çıkarlarını karşıladığı ve Orta Asya’da barış, istikrar ve güvenliğin korunmasına katkıda bulunduğu belirtildi.

 

 

 

 

Aynı zamanda Devlet Başkanımız, son yıllarda oluşan olumlu siyasi atmosfer sayesinde, Orta Asya’da ekonomik ve ticari ilişkilerin genişletilmesi yönünde aktif bir sürecin devam ettiğini ve bunun istikrarlı kalkınmasının temelini oluşturduğunu vurguladı. ülkeler.

 

 

 

Enerji ve su ikliminde işbirliğine ilişkin olarak, ülkenin lideri Tacikistan’ın zengin hidroelektrik kaynaklarını dikkate alarak “yeşil enerji” üretimini geliştirme hedefi belirlediğini ve ülkeleriyle işbirliğini sürdürmeye hazır olduğunu belirtti. Bölge bu alanda aktif olarak işbirliği yapmaktadır. Tacikistan Cumhurbaşkanı son yıllarda iklim değişikliğine dikkat çekerken, Tacikistan’ın su ve iklim alanında ortak çıkarlara hizmet eden ve uluslararası toplumun desteğini alan küresel girişimlerinin önemine işaret etti.

Sayın Emomali Rahmon, aynı zamanda, üç ülkenin ulusal ekonominin istikrarına katkı sağlamaya devam edebilecek olan ulaştırma sektöründeki potansiyelinin etkin kullanılması çağrısında bulundu. Bu kapsamda Devlet Başkanımız, ülkemizin uluslararası öneme sahip Doğu-Batı ve Kuzey-Güney doğrultusunda öncelikli ticaret ve transit koridorlarının oluşturulmasından bahsetmiştir.

 

 

 

Toplantının sonuçlarına göre Tacikistan Cumhuriyeti, Türkmenistan ve Özbekistan Cumhuriyeti devlet başkanlarının ortak bildirisi kabul edildi.

Facebookheyecan

kaynak:http://www.president.tj/node/31151?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

 

 

REKLAM ALANI